Česnek pomáhá

Česnek kuchyňský neboli Allium sativum řadíme mezi cévnaté rostliny a zajímavostí pro mnohé je fakt, že patří mezi koření. S největší pravděpodobností pochází česnek ze střední Asie. Z historie víme, že byl známý již ve starověkém Egyptě, Řecku i Římě a dokonce byl v minulosti podáván vojákům jako povzbuzující prostředek.

Staří Číňané dokonce věřili, že česnek pomáhá prodlužovat život. Dříve také pověrčiví lidé doufali, že je česnek ochrání před upíry. V České republice existuje cca 13 druhů česneku, z nich největší využití má samozřejmě česnek kuchyňský.

Prospěšnost česneku

Blahodárné účinky česneku nejsou žádným tajemstvím. Česnek obsahuje vitamíny A, B, C a E. Dále je bohatý na selen, vápník a jód. Při pravidelné konzumaci posiluje naši obranyschopnost, zlepšuje trávení a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Česnek pročišťuje cévy a podporuje funkce srdce.

V neposlední řadě má česnek antibakteriální a antiplísňové účinky a úspěšně bojuje také proti virům. Můžete ho také vyzkoušet pomáhá při léčbě bradavic – přiložte plátek česneku na místo postižené bradavicí, přelepte náplastí a nechte chvíli působit. Několik dní po sobě postup opakujte, poté by bradavice měla sama odpadnout.

V kuchyni je česnek nepostradatelný – používá se do polévek, omáček, do salátů, pomazánek, k masu i zelenině atd. Oblíbenou českou pochoutkou je česneková polévka zvaná česnečka. Říká se, že tato polévka výborně napomáhá od kocoviny. Takže pokud máte za sebou noc na bujaré party, pochutnejte si druhý den na česnečce, udělá se vám lépe.

Charakteristický zápach česneku má na svědomí silice zvaná aliin. Jak proti němu bojovat? Pokud nepomáhá vyčištění zubů ani ústní voda, zkuste po požití česneku rozžvýkat snítku máty peprné nebo petržele. Babské rady také doporučují žvýkat celou skořici nebo anýz. Zkusit můžete rozkousat i kávové zrno. Někteří radí vypít sklenici mléka.

Česnek na nachlazení

Při chřipce a nachlazení je česnek nenahraditelným pomocníkem. Smíchejte česnek s medem a užívejte tento lék několikrát denně. Nezní to sice zrovna lákavě, ale je to účinné. Další babská rada doporučuje vymačkat šťávu z jednoho citronu, zalít horkou vodou a přidat stroužky česneku s polévkovou lžící medu. Při onemocnění se doporučuje tento lék užívat třikrát denně. Vyplatí se také česnek užívat preventivně. Vyhnete se nachlazení a váš organismus bude odolnější.

Napsat komentář