Naprostá ztráta profesionálního zájmu, nadšení, energie, osobního zaujetí nebo zájmu se vzdělávat a posouvat se dál. Nejen to, ale i další nepříjemnosti představuje nemoc, která trápí v posledních letech čím dál více mladých lidí. Syndrom vyhoření se někdy označuje také anglickým ekvivalentem burnout syndrom.
Syndrom vyhoření se projevuje jak psychickými, tak i tělesnými příznaky. Patří mezi ně:
„Burnout“ syndrom má několik fází, které se objevují téměř u každého člověka, trpícího tímto nepříjemným onemocněním. Vzhledem k tomu, že se syndrom popisuje jako rozčarování z profesního očekávání a následné reality, formuje se i několik let a přechází mu dlouhodobý stres.
Člověk má představy a ideály do budoucna, je pracovitý, nadšený a energický.
Člověk zjišťuje, že jeho očekávání a ideály nejsou až tak blízko realitě, upadá do stavu stagnace a snaží se vynahradit si zklamání mimo práci.
Narůstá pocit zklamání a bezmoci, objevují se první emoční i fyzické příznaky.
Člověk chodí do práce s odporem, má jí jen jako proces důležitý pro zajištění obživy.
Konečná fáze, kdy nastupuje většina emočních i fyzických příznaků. Člověk kompletně ztrácí smysl vlastní existence a rezignuje.
TIP: Syndrom vyhoření test – vyzkoušejte, zda vás syndrom vyhoření ohrožuje
V tomto případě je hlavní, aby si člověk uvědomil, že problémem trpí a začal ho řešit včas. Tento stav může dojít až ke vzniku depresí a úzkostných stavů nebo dožene člověka k závislosti na alkoholu a drogách a ke ztrátě veškerého sebevědomí.
Při léčbě se používá především psychoterapie, která se snaží změnit jak pacientův přístup k práci, tak jeho přehnaná očekávání. V některých případech pomůže delší dovolená, v některých se doporučuje i kompletní změna profese, nalezení nového smyslu.
Lidé se mnohdy starají o své fyzické zdraví a neuvědomují si, že ruku v ruce s ním jde i zdraví psychické. Prevence je u syndromu vyhoření velmi důležitou součástí. Pomoci může:
Syndrom vyhoření může postihnout opravdu kohokoliv. Ačkoliv jsou nějaké profese psychicky náročnější, ohroženi jsou především lidé, kteří jsou ochotni obětovat práci hodně času, jsou perfekcionisté, workoholici, ale jsou také citliví a mají přehnaná očekávání. Pokud na sobě pociťujete jakékoliv příznaky, nebojte se požádat o pomoc. Rozhodně nejste jediní a včasné podchycení psychických obtíží vám může zachránit nejen kariéru, ale mnohdy i zdravý život.
Zdraví
Konopí má v dnešní společnosti velmi pošramocenou pověst. Již naši předkové však věděli, že tato rostlina má fantastické účinky na naše zdraví.
Redakce
·2 minuty čtení
Hubnutí
Prokrastinaci zná každý, je to pravidelné odkládání povinností, často s odůvodněním.
Redakce
·2 minuty čtení
Zdraví
Čím pozitivně ovlivnit kvalitu spánku? Vyberte si doplněk stravy s vyladěným a funkčním složením Sleep Faster.
Redakce
·3 minuty čtení