Co je to kustovnice čínská a na co se používá

kustovnice
kustovnice

Tento zelenolistý keř s oranžovočervenými plody se k nám dováží z Asie, především jižní Číny, ale kustovnici lze efektivně pěstovat i v našich klimatických podmínkách. Číňané jí nazývají Goji. Plody kustovnice mají nezastoupitelnou roli v čínském jídelníčku a medicíně již po staletí. V poslední době jejím prospěšným účinkům začíná věřit stále více vyznavačů zdravého životního stylu v západním světě, včetně střední Evropy. Obvykle se konzumují především sušené plody podobné roznikám. Způsbů konzumace je ale nezpočet od prostého pojídání u televize přes luhování v čaji a po přidání kustovnice jako ingredience do nejrůznějších receptů.

Účinky kustovnice čínské

Blahodárné účinky na lidský organismus v Číně znají od pradávna, ale teprve po větším zájmu vědců je poznává širší veřejnost. Většina uživatelů Goji se však shoduje, že na sobě pociťují nárůst celkové vitality již po 3-4 dnech pravidelné konzumace. Kustovnice čínská obsahuje 18 aminokyselin, 8 polysacharidů, 6 monosacharidů, 21 stopových prvků (železo, draslík, zinek atd.), minerály (vápník, hořčík, fosfor), 5 karotenoidů, 5 nenasycených mastných kyselin a vitamíny A,C, B1, B2, B3, B6 a E. Snad i proto někteří nazývají Goji další „superpotravinou“, což je souhrnný název pro podobné rostliny bohaté na prospěšné látky. I přesto, že ne všechny pociťované účinky byly vědecky testovány, většina uživatelů kustovnice má velmi pozitivní zkušenosti. Některé z účinků Goji jsou: pomalejší stárnutí, antibakteriální působení, snížení rizika rakoviny, léčba kašle, lepší funkce jater a ledvin, silné antioxidační účinky, stimulace tvorby bílých a červených krvinek, podpora sexuálních funkcí, uklidnění podrážděných očí a zostření vidění, snížování krevního tlaku a dalších mnoho zdraví prospěšných efektů.

Dávkování kustovnice

Jak se říká: všeho s mírou. To platí i pro kustovnici, ačkoliv nebyly zjištěny žádné negativní účinky. Běžně se dospělým doporučuje zkonzumovat asi 8-30g sušených plodů (přibližně 30 bobulek) denně. Malé děti do 18 měsíců věku by raději goji užívat neměli, pro děti do 10 let platí poloviční dávka dospělécho. Při určování denní dávky je také vhodné uvážit tělesnou hmotnost. Není vhodné kustovnici užívat v těhotenství a pokud trpíte problémy se srážlivostí krve (případně berete-li léky na ředění krve).

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*