Co jste nevěděli o opalování

Nádory kůže patří mezi velmi rozšířený typ rakoviny. Časté a dlouhé vystavování kůže přímému záření slunce není pro pokožku zdravé a podporuje vznik nádorového bujení. Z tohoto důvodu byste se měli především v letních měsících chránit prostředky s ochranným filtrem. Ani to však není tak jednoduché, přečtěte si 7 zajímavých faktů o opalování a opalovacích prostředcích.

Opalovací spreje nejsou vhodné.

I přesto, že mnozí lidé používají spreje namísto opalovacích krémů, ukázalo se, že nejsou pro ochranu před sluncem příliš vhodné, a to ze 2 důvodů. Prvním je, že při nástřiku spreje snadno nějaké místo na pokožce vynecháte – to je pak vystaveno plnému záření. Dalším rizikem je vdechování výparů ze spreje. Tyto výpary samozřejmě nejsou určeny k inhalaci, ale bohužel se jí nelze vyhnout při použití spreje.

Závislost na opalování je skutečná

Opravdu někteří lidé trpí závislostí na opalování, ať už sluncem nebo jinými způsoby (solária, spreje na opalování).

Používejte širokopásmové opalovací krémy

Širokopásmové krémy vás ochrání proti UVA i UVB záření. Za hlavního nepřítele považujeme UVB záření, ale musíme si dávat pozor i na zrádné UVA záření, které může být příčinou vrásčení a ochabování kůže a dalších známek stárnutí spojené s působením světelných paprsků.

Nepoužívejte ochranný faktor 50 a více

Při použití ochranného faktoru větším než 50 máte pocit, že jste plně chráněni proti slunečnímu záření, ale věděli jste, že toto číslo znamená ochranu pouze proti UVB záření? S krémem faktoru 100 sice máte pocit naprostého bezpečí a vystavujete se slunci dlouhé hodiny, ale ve skutečnosti jste neustále pod útokem UVA záření, které může také způsobit i rakovinu kůže.

Vyhněte se užívání krémů obsahující Oxybenzon

Téměř polovina opalovacích krémů obsahuje Oxibenzon. Tato chemikálie může pronikat kůží a dostat se do krevního řečiště, kde se chová jako estrogen. Tím vzniká riziko alergické reakce a dalších zdravotních potíží. U mužů může docházet i ke snížení počtu spermií.

Trvanlivost opalovacích krémů

Prohlédněte všechny opalovací krémy, které doma máte a zkontrolujte jejich expirační dobu. Pokud ji překročily, tak je nepoužívejte, protože mohlo dojít ke značnému snížení ochranného faktoru.Evropa má mnohem větší výběr opalovacích prostředků než USA

Podle EWG (Environmental Working Group) máme v Evropě mnohem vyšší počet druhů opalovacích prostředků než v Americe. Další výhodou je, že Evropská unie vydala nařízení, podle kterého musí každý opalovacích krém poskytovat i UVA ochranu (alespoň 1/3 z UVB ochrany).

Napsat komentář