Kdysi bylo veganství výsadou mírumilovných hippies, dnes ale nabývá obrovské popularity, i díky nejrůznějším celebritám, které tento životní styl propagují.
Dát se na cestu za záchranou masově chovaných zvířátek a konzumovat pouze rostlinnou stravu je sice ušlechtilé, ale před takto zásadní změnou byste měli vědět několik důležitých informací:
Vitamín B12 je v přírodě přítomen pouze v živočišné formě, takže bude potřeba se zásobit dostatečnou náhradou. Speciální veganská strava je také často obohacována o vitamín B12 (různé veganské cereálie apod.). Další možností je užívat ho ve formě potravinových doplňků. Vitamín B12 je důležitý pro zdraví nervů a krevních buněk. Nedostatek vitamínu může vést k únavě, slabosti, zácpě, ztrátě chuti, snižování hmotnosti, nervovým problémům a depresím. Váš stav vitamínu B12 určí lékař z krevního testu.
Lidské tělo vstřebává dva druhy železa: tzv. hem a non-hem železo. Hem železo je organismem mnohem lépe vstřebáno a využito než non-hem. Toto se bohužel nachází pouze v masných živočišných produktech. Zelenina a ovoce obsahují pouze non-hem železo, takže je potřeba ho zkonzumovat mnohem více, aby došlo k absorbování dostatečného množství železa. Dobrým zdrojem železa pro vegany jsou luštěniny, semínka slunečnice, sušené rozinky, mandle nebo kešu. Absorbování železa pomáhají jídla bohatá na vitamín C (např. citrusy, brokolice, červená paprika).
Musíte se připravit na někdy i tvrdší otázky vašich rodinných příslušníků a blízkých přátel. Každý se totiž cítí defenzivně ohledně toho, čemu sám věří, takže pokud má někdo rád maso a vy mu řeknete, že je maso špatné, samozřejmě se mu to líbit nebude. Snažte se tedy celou situaci vysvětlovat z vašeho osobního hlediska – vám veganství pomáhá, vám se tak lépe žije, vy maso nepotřebujete. Nepřesvědčujte ostatní, že oni nežijí „správně“, ale soustřeďte se na sebe.
Proteiny jsou základními stavebními kameny našeho života. V těle se dělí na amynokyseliny, které pomáhají buňkám růst a regenerovat. Každý dospělí by měl přijmou denně alespoň 0,8g proteinu na každý kilogram váhy. Nejlepší zdroje proteinů pro vegany jsou přírodní sója, čočka, fazole, quinoa a seitan.
Neměli byste měnit maso za bílé pečivo, pastu a další nevhodné potraviny, které nemají téměř žádné výživové hodnoty, pouze kalorie. Výsledkem by byl hlad, nabírání váhy a špatná nálada. Maso obsahuje vitamíny, proteiny a minerály – podle toho musíte zařídit i svoji veganskou dietu.
Můžeme říci, že sója je dnes předmětem sporů mnoha vědců i veřejných kritiků a zastánců. Kritici přehánějí nebezpečné vlastnosti sóji a zastánci zase příliš přeceňují její benefity. Vědci se stále přou, zda může sója obsahovat karcinogeny nebo mít vliv na onemocnění srdce. Jedno je však zřejmé: konzumování velkého množství sójového masa je méně zdravé, než jíst zvířecí maso vysoké kvality. Masové náhrady jsou často průmyslově zpracovávané tak, že obsahují vysoké množství sodíku a různých konzervantů – proto byste měli pozorně číst etikety výrobků. Nejzdravějším zdrojem sóji jsou miso, tempeh, tofu, sójové mléko a edamame.
Nelze se ráno probudit a říct si, že jste vegan. Změna vyžaduje tvrdou práci, odhodlání a samozřejmě čas. Začněte s postupným přidáváním rostlinných produktů do vašeho jídelníčku a zároveň ubírejte ty živočišné (především neorganické a průmyslově zpracovávané). Postupná náhrada vám pomůže pomalu ale jistě přejít k veganství. V průběhu přechodu je důležité uvědomovat si, jak na vás změny působí.
Pokud to s veganstvím myslíte vážně, musíte se naučit číst v obchodech etikety. To, že se nějaký výrobek na první pohled nezdá být neveganský ještě neznamená, že neobsahuje živočišné složky. Například kasein a syrovátka pocházející z mléka jsou přítomny v mnoha cereálních tyčinkách a pečivu, želatina a lůj jsou původem z masa. Dále zde máme karmín, což je červené barvivo vyrobené z mrtvých sušených těl brouků.
Jak se veganství stává stále populárnější, dostávají se vhodné veganské pokrmy i do většiny restaurací. Dejte si ale pozor a raději se vždy číšníkovi zmiňte o vašich stravovacích zásadách.
Maso je v současnosti jednou z nejdražších potravin v obchodech, takže ve skutečnosti můžete i ušetřit a namísto drahého masa nakoupit více zeleniny a dalších veganských potravin.
Zdraví
Čím pozitivně ovlivnit kvalitu spánku? Vyberte si doplněk stravy s vyladěným a funkčním složením Sleep Faster.
Redakce
·3 minuty čtení
Zdravá strava
S taurinem se většinou setkáme v plechovkách energetických nápojů, ale zajímali jste se někdy co to vlastně je a co dělá? Vše důležité se dozvíte v tomto článku.
Redakce
·2 minuty čtení
Hubnutí
Rozhodli jste se že zhubnete? Už zase?...
Redakce
·2 minuty čtení