Proč máte pomalý metabolismus

Viníte z přibírání váhy váš vrozený pomalý metabolismus? Pravděpodobně je to jen výmluva, prože existuje pouze malé procento lidí, jejichž metabolismus ovlivňuje genetika v takovém rozsahu, který by způsobil rychlý nárůst hmotnosti. Základním a v podstatě jediným vzorcem nabírání váhy je, když energie, kterou přijmete je vyšší než ta, kterou odevzdáte. Podíváme se tedy, jaké existují faktory pro určení rychlosti metabolismu a spalování energie případně, jak tuto rychlost ovlivnit.

1. Prvním a již zmíněným důvodem je samozřejmě genetika. Někteří lidé mají větší štěstí a jejich metabolismus je schopný velmi rychle zpracovat neúměrné množství potravin. To však neznamená, že pokud toto štěstí nemáte, jste odkázáni vlastnit tělesné proporce slona. Dobrý cvičební plán kombinující aerobní aktivity a posílení svalstva může významně zvýšit rychlost metabolismu.

2. Dalším známým faktorem v souvislosti s metabolismem je věk. Jak tělo stárne, ubývá svalová hmota, což způsobuje i zpomalení spalování energie. Pravidelný pohybový trénink je důležitý pro každou věkovou kategorii, ale po 25. roku života na důležitosti ještě nabývá, protože procentuální zastoupení svalové hmoty se začne přirozeně snižovat.

3. Také některé životní návyky a medikamenty mohou zapříčinit zpomalení metabolismu. Například léky užívané proti depresím mohou takto působit. Dalším faktorem je vynechávání jídel a různé půsty – tělo se snaží na snížený příjem potravy adaptovat a přechází do úsporného režimu, ve kterém markantně zpomalí spalování energie. Když po takovém celodenním půstu spořádáte celou pizzu, naberete velké množství váhy, protože tělo si bude myslet, že poté nastane opět období půstu a uloží si zásoby energie v podobě tuku na vašem bříšku. Proto je pro udržení a snížení váhy nesmírně důležité jíst v pravidelných intervalech menší porce.

4. Požívání většího množství kalorií než jste schopni spálit vede ke zvyšování krevního cukru. Tkáně pak nedokáží vstřebat částečně rozložený cukr a ten se pak kumuluje v buňkách a způsobuje zpomalování metabolismu.

5. Cushingův syndrom je porucha způsobená vysokou hladinou kortizolu v krvi. Působení kortizolu vede ke zpomalení metabolismu a tím i k obezitě, která patří k jednomu ze symptomů Cushinga.

6. Hypotyreóza je typická porucha, kdy dochází ke snížení produkce hormonů štítné žlázy. Tyto hormony se podílí na celkové metabolické činnosti organismu, která se v jejich nedostatku znatelně zpomalí.

7. Cukrovka (Diabetes mellitus) je další častou příčinou zpomalení metabolismu, ačkoli není zcela zřejmé, proč k tomuto ději dochází. Každopádně, diabetici mají často mnohem větší potíže se shazováním váhy.

Napsat komentář