Zdraví

Proč a jak trénovat krátkodobou paměť

·2 minuty čtení

Krátkodobou paměť potřebujete v podstatě ke všem běžným činnostem, které denně vykonáváte. Co to vlastně je krátkodobá paměť? K čemu přesně slouží? A co se stane, když ji nebudete posilovat? To vše se dozvíte v tomhle článku.

Krátkodobá paměť, co to přesně je?

Krátkodobá paměť je část paměti, která se nachází mezi dlouhodobou pamětí a ultrakrátkou (senzorickou) pamětí. Když například vejdete do nějaké místnosti, vaše smysly ji dokonale oskenují, to dělá senzorická paměť. Je to ale velké množství informací, takže na základě předchozích zkušeností se vám do krátkodobé paměti předají jen některé informace. S těmito informacemi vy můžete pracovat. Jakmile místnost opustíte, informace jsou většinou zapomenuty. Může se stát, že vás něco v místnosti zaujme a vy si to přesunete do dlouhodobé paměti a tím pádem zapamatujete.

Do dlouhodobé paměti se dostávají věci opakováním. Zapamatujete si také věci, které ve vás vzbudí větší emoce. Předávají se tam primárně informace, které vyhodnotíte jako důležité k přežití.

K čemu ji potřebujete

Krátkodobou paměť využíváte v podstatě ke všem úkonůmkteré přes den děláte. Jedete třeba autobusem a blíží se zastávka, kde máte vystoupit. To, že tuto zastávku znáte, již máte uloženo v dlouhodobé paměti, nicméně pro pokyn vstát ze sedadla a vystoupit, použijete krátkodobou paměť. Uvedeme si další příklad, vejdete do kuchyně a ucítíte vůni. Krátkodobá paměť se spojí s dlouhodobou pamětí a vy tak identifikujete, co to voní. Ono to vlastně nevoní, ono to smrdí, pálí se jídlo. Okamžitě dostáváte pokyn z krátkodobé paměti a jednáte. Vypnete sporák, hrnec přesunete a otevřete okno. Z toho vyplývá, že krátkodobá paměť je velmi důležitá pro normální žití.

Špatná krátkodobá paměť

Každému se občas stane, že má výpadky krátkodobé paměti. Přijdete ke skříňce a vlastně už nevíte, co jste chtěli vyndat. O něčem mluvíte a najednou “ztratíte nit” a vy si nemůžete vzpomenout, jak jste chtěli pokračovat. Věděli jste, že máte koupit 5 věcí, ale vy si na tu pátou ne a ne vzpomenout. V určité míře je toto zapomínání normální a stává se každému. Jestliže se ale tyto situace opakují celkem často, měli byste zpozornět a probrat se svým lékařem, zda by nebylo vhodné nějaké vyšetření.

Jakmile začnete mít problémy s krátkodobou pamětí, stav se může postupně velmi zhoršovat. Můžete se dostat až do extrému, kdy nebudete schopni normálně fungovat. Proto je dobré tento typ paměti trénovat.

Jak se krátkodobá paměť posiluje

Na posilování krátkodobé paměti existuje spousta her. Je dobré nevěnovat se pouze jedné, ale kombinovat různé činnosti. Uvedeme si pár příkladů jak zlepšit krátkodobou paměť:

  • Luštění křížovek
  • Hraní pexesa
  • Hraní vědomostních her
  • Učení cizích jazyků
  • Obecně učení nových věcí
  • Hraní piškvorek
  • Různé slovní hry
  • atp.

Pokud vlastníte chytrý telefon, můžete si na něj stáhnout i nějakou aplikaci. Ať už křížovky, slovní hry, tak i různé aplikace, které obsahují odborně vytvořené kratší hry, které jsou ideální pro trénink paměti. Jsou to třeba Peak, Lumosity apod.

Další zajímavé články

Dehydratace a její následky

Zdravá strava

Dehydratace a její následky

Se začátkem léta nepřišlo jen exotické tropické ovoce, ale bohužel i jedna velká hrozba, kterou není radno podceňovat. Problém spojený s dehydratací může být totiž v krajním případě až životu nebezpečný.

Redakce

Redakce

·2 minuty čtení

Jak se donutit běhat

Sport

Jak se donutit běhat

Někdy je těžké nezamáčknout budík, když svým drnčením oznamuje, že nastal čas sesunout se z vyhřáté postele a vyrazit na ranní běh.

Redakce

Redakce

·3 minuty čtení

Rizika zvýšeného krevního tlaku

Zdraví

Rizika zvýšeného krevního tlaku

Vysoký krevní tlak je jednou z nejčastějších chorob, které postihují všechny věkové kategorie v naší společnosti.

Redakce

Redakce

·2 minuty čtení